niedziela, 1 października 2017

Moja pierwsza Wielka Wymiana Książkowa


Przyszedł czas i na mnie. Choć to już czwarta edycja Wielkiej Wymiany Książkowej, dla mnie jest ona pierwszą. W tym roku sza całą akcję odpowiedzialne są: pomysłodawczyni Magda Erbel prowadząca bloga Save the MagicMoments oraz Dagmara Sobczak, autora bloga socjopatka.pl. Tegoroczną grafikę przygotowała natomiast Kasia z yummymummyideas.pl.

A o co w tym wszystkim chodzi?

Wymieniamy się po prostu książkami! J W akcji bierze udział ponad 100 blogów, jednak cale nie trzeba być blogerem/blogerką. Garść technicznych informacji:
- Cała akcja – IV Wielka Wymiana Książkowa - trwa od 1 do 10 października 2017 r.
- Książkami się jedynie wymieniamy. Nie robimy tego w formie sprzedaży.
- Pamiętajcie, by przy wysyłce wybierać tę formę, która zapewni Wam dowód wysłania. Wcale nie musi być to najszybsza przesyłka kurierska, ponieważ ważne jest to, by nie ponosić dużych kosztów. Organizatorki zachęcają do korzystania z alternatyw poczty polskiej (ze względu na koszty) np. paczka w ruchu czy polecony inpost ecommerce.

Przyznam Wam się szczerze, że ciężko mi było wybrać coś na wymianę. Rok temu przeprowadziłam się do mojego własnego „m”. Na niecałych 33 metrach kw. nie mam jeszcze za wiele miejsca zagospodarowanego na książki, zwłaszcza, że nadal jestem na etapie kształtowania swojego mieszkanka. Dlatego z mojego starego domu zabrałam tylko część książek tę najbliższą mi, które pomieściłam na regale. Postanowiłam, że na WWK nie będę szła do mamy i wybierała coś z tego, co mi zostało i mogłabym spokojnie wymienić, a sięgnę po te moje najulubieńsze pozycje. I tu pojawił się problem. Przeleciałam książki raz – nie wybrałam żadnej. Straszna jestem wiem, ale każdej mi szkoda było :P. Po głębszej analizie wybrałam cztery – bo postanowiłam sobie, że mniej to nie przystoi.  Cztery książki, które Wam proponuję to:

(wszystkie książki raz przeczytane i odłożone na półkę w stanie bardzo dobrym, praktycznie idealnym)1.       Peter Mathys, W sprawie Rennera, stron 206
Książka wchłonęła mnie całą. Jest bardzo dziwna, ale w tę intrygującą stronę. W trakcie czytania mało nie zrezygnowałam, ale jak się na końcu okazało – warto było poświęcić cały wieczór. Artur Renner – tytułowy bohater znajduje tablicę, ku pamięci jego osoby. W jednej chwili traci tożsamość i rozpoczyna się droga rozwikłania całej tej sytuacji. Końcówka mnie zaskoczyła. Naprawdę polecam!

2.       Ryszard Botwina, Małe wieczności , stron 288
Historia ludzi, którym w życiu po prostu nie wyszło. Wszystko odmienia się, gdy stają sobie na drodze i zakochują się w sobie. On – portier, ona – ekhm „pani lekkich obyczajów”, oboje bez żadnych perspektyw życiowych, zupełnie niewidoczni w społeczeństwie, ale próbują coś zbudować, choć oczywiście los nie rzuca im kwiatów pod nogi, ale kłody. Jak sobie z tym radzą? Polecam się przekonać. W ostatnim czasie w książkach pojawia się wiele erotyki. W tej również można ją znaleźć, ale jest ona wysublimowana i idealnie wpisuje się w całą historię.

3.       Grzegorz Kaliciak, Afganistan. Odpowiedzieć ogniem, stron 184
Tak jak już możemy przeczytać na okładce jest to prawdziwa historia działań polskiej brygady wojskowej w Afganistanie. Autor książki trafił tam na pół roku na misję i opowiada nam o wszystkim. O zadaniach, jakie przyświecały polskiej brygadzie, codzienności afgańskiej. Zapoznaje nas ze zmianami, jakie następują w polskiej armii, jej wyszkoleniu, pisze o niełatwych decyzjach, atakach ze strony Talibów i próbach uzyskania zaufania tamtejszej ludności. Dobra książka, kawałek historii współczesnej – na mnie wywarła bardzo duże wrażenie.

4.       Urlich Woelk, Ostatni spektakl, stron 254
Całkiem przyjemna powieść kryminalna, autorstwa niemieckiego pisarza. Ciut czuć różnicę w stylu pisania, gdy porównamy ją z kryminałami polskimi czy skandynawskimi. Ma w sobie coś innego, choć wcale nie gorszego. Miło się nią zaskoczyłam, bo nie oczekiwałam po niej nie wiadomo czego. Jest morderstwo, jest śledztwo, a wszystko w oparach polityki, z nawiązaniem do trudnej epoki Niemiec (RFN, NRD itd.).

Któraś z książek zainteresowała Cię? Napisz do mnie w komentarzu pod tym postem która i podaj swoją listę książek, które posiadasz na wymianę. A następnie będziemy się dogadywać J

Lista blogów, które biorą udział w akcji jest TUTAJ.


5 komentarzy:

 1. Witam w zabawie. Pamiętaj by dodać link w link party u mnie i Dagi. I baw się dobrze

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, zainteresowały mnie książka 1 i 3 może znajdzieś u mnie coś dla siebie?
  http://mamol.pl/2017/10/01/wielka-wymiana-ksiazkowa-iv-edycja/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nadal są wolne to Coben i Rudnicka, to jestem zainteresowana :)

   Usuń
 3. Cześć,
  wprawdzie nie jestem blogerką, ale dzięki uprzejmości znajomego mogłam zamieścić gościnnie swoje ogłoszenie z listą książek, więc zapraszam pod poniższy link :)
  http://dziennik.artystyczny-margines.pl/iv-edycja-wielkiej-wymiany-ksiazkowej-przeczytaj-podaj-dalej/

  Zdecydowałam się jeszcze dorzucić do powyższej listy: Janusza L. Wiśniewskiego „Samotność w sieci”, „Panny z wilka + Brzeziny” Jarosława Iwaszkiewicza, „Sól ziemi” Józefa Wittlina (to taki polski Szwejk ;)) i Izabelę Sowę w zestawie: „Herbatniki z jagodami”, „Cierpkość wiśni”, „Smak świeżych malin".
  Znajdziesz coś jeszcze dla siebie u mnie za "W sprawie Rennera"?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie wymienię się na Afganistan. Odpowiedzieć ogniem. Może spodoba Ci się coś u mnie ?

  OdpowiedzUsuń